Oto Lastik

Oto Lastik

Aracın yürüyen mekanizmalarının aktif donanımlarından olan lastikler, mevsimsel değişimlere ayak uydurabilmek ve zemine daha iyi tutunabilmek adına dönemlik olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Motorlu taşıtların harekete geçmesinde gerekli en önemli aksamlardan biri olan lastiklerin, dönemlik olarak mevsimsel geçişlere uyum sağlayacak performansa sahip çeşitleri ile değiştirilmesi, sürücü ve trafik güvenliği için önem arz etmektedir. Bu sorumluluğun bilinci ile servisimize aldığımız araçların model ve performansına uygun dönemlik lastik değişimi çalışmalarını büyük bir titizlik ile üstleniyor, basınç ve rot balans ayarlarını da kontrol ettikten sonra trafiğe çıkmaya hazır hale getiriyoruz.
Aracın emniyetle ilerleyebilmesi ve hareket devamlılığını sağlayabilmesi için lastiklerin sorunsuz, yeterli basınçta ve zemin şartlarına uygun performansta kullanılması gerekmektedir. Yılların tecrübesi ve gelişmiş alt yapımız ile aracınız için en doğru lastiği seçiyor, uygun fiyat ve birinci sınıf işçilik ile uygulamasını gerçekleştiriyoruz.

Sürüş kalitesinin devamlılığı için periyodik oto kış bakımı da ihmal edilmemesi gerektiğini, lastiklerin bahar ve kışa uygun performansta olan nitelikleri ile mutlaka yetkili servisler gözetiminde değerlendirilip, değiştirilmesi gerektiğini de bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış mevsiminin kendini hissettirmeye başlaması ile birlikte yağış sebebi ile zeminde meydana gelen kayganlık, ıslaklık, don gibi etkenler, araç lastiğinin zemine tutunmasını zorlaştırmakta, araç hakimiyetini kaybederek kazaya davetiye çıkarmaktadır. Bu gibi istenmeyen durumlardan korunmak, araç güvenliğini garanti altına almak için kış mevsimi şartlarına uygun kış lastiği değişim zamanı aksatılmamalı uygun lastikler araca takılmalıdır.

Eğer aracınızda dört mevsim lastikleri mevcut ise rutin bakımlar dışında bu periyotları takip etmeniz gerekmez fakat dönemlik lastikler kullanıyor iseniz, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmeye başlaması ile birlikte değiştirilme zamanın geldiğini haber veren hava şartları, mart ayının sonunda da artık yazlık lastiklere geçiş yapılabileceğini göstermektedir

Kış Lastik Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava sıcaklığının hızla düşmeyebaşladığı ve yağış nedeni ile zeminde meydana gelen ıslaklık ve donlar araçların artık kış lastiklere geçiş yapması gerektiğinin habercisi olmaktadır.
Zemin şartlarına uyum sağlayacak performansa sahip oto kış lastik değişimi -7 derecede dahi yumuşak kalabilmesi ve kauçukları ile yüksek çentiklenme performansları sağlayabilmesi açısından zemine daha sıkı tutunmakda, zorlu hava şartlarında güvenli sürüş konforu yaşatmaktadır. Bu sebeple ihmal edilmemesi gereken bu uygulamalarda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  • Oto kış bakımının yanı sıra kış lastiği değişimleri mutlaka yapılmalı
  • Kış lastikleri tüm yıl boyunca kullanılmamalı
  • Kış lastik değişiminde 4 lastiğinde aynı basınçta olmasına dikkat edilmeli
  • Oto kış bakımı ve lastik değişimimutlaka yetkili servislerce yapılmalıdır.
  • Lastik ebat ve seçiminin araç performansına ve modeline uygun olmalı.
  • Kış lastiklerinin yaz mevsiminde kullanılmaması

Dört Mevsimlik Lastik

Üstün performans özellikleri ile hem yaz hem de kış kullanımına uygun yapısı ile sürücüsüne konforlu bir kullanım olanağı sunan dört mevsim lastikler, her marka ve model araçta, yılın her mevsimi kullanabilme avantajı sağlamaktadır. Sessiz ve sarsıntısız yolculuk imkânı sağlamasının yanı sıra yakıttan da tasarruf sağlayacak özellikleri bünyesinde barındıran bu lastikler, orta seviyeli dişlere sahiptir. Dört mevsimlik lastik nasıl anlaşılır? Derseniz de lastik yanağında bulunan M+S sembolü ile birlikte üç dağ ve ortasında kar işareti ile anlaşılmaktadır. Ilıman iklimin hâkim olduğu, yoğun kış şartlarının yaşandığı bölgelerde bu lastiklerin kullanılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra, unutulmamalıdır ki ticari amaçla kullanılan ve ağır vasıta araçlar kış lastiği değişim uygulamasına uymak zorunluluğu güvenlik açısından devam etmektedir.

Rot Balans

Direksiyon ile tekerlek arasındaki koordinasyon uyumuna rot balans ayarı denilmektedir. Denge anlamına gelen ‘balans(balance)’ sürücünün direksiyona yönlendirdiği komutları ile tekerleklerin doğru orantıda hareket etmesini sağlamaktadır. Hareket esnasında dört tekerinde aynı yöne, aynı açıyla dönmesini sağlamak için yapılan bu optimizasyonlar, yetkili oto servislerce yapılmaktadır.
5 ile 10.000 km de bir yapılması uygun görülen bu ayarların bozuk olup olmadığını basit bir testle anlaşılmaktadır. Sürücünün düz yolda giderken, araç direksiyonunu bırakması durumunda eğer araç düz yolda devam etmek yerine sağa ya da sola yalpalamaya devam ediyorsa rot balans ayarlarında bozukluk olduğu düşünülmektedir.
Ankara oto servis olarak bizlerde her türlü lastik ve oto bakım hizmetlerini donanımlı alt yapımız ve profesyonel teknik kadromuz ile titizlikle karşılıyor, 7/24 kesintisiz servis desteği sağlıyoruz.

İlgili Konular

Klima Kompresörü Tamiri

Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü aracınızın klima sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git

Sunroof Tamiri

Açılır tavan veya cam tavan olarak da bilinen sunroof, araçların tavanında bulunan ve açılıp kapanabilen bir penceredir. Sunrooflar, araçlara daha fazla ışık ve havanın girmesini sağlayarak iç mekanı daha ferah ve konforlu hale getirir. Bu sistemde zaman zaman arızalar yaşanabilmekte ve sunroof tamiri gerekebilmektedir.

Rehbere git
Sunroof Tamiri
Mazot Filtresi Arızası

Mazot Filtresi Arızası

Yakıt sistemlerinde yer alan partiküller, motorun içindeki hassas bileşenler üzerinde aşındırıcı etkiler yaratabilir.

Rehbere git

Mazot Pompası Tamiri Kolay mıdır?

Araç yakıtının depodan motora gönderilmesi aşamasında gelen yakıtın sistemli ve aynı basınçta aktarılmasını sağlayan mazot pompası, teknik ve mekanik sebeplerden dolayı arıza gösterebilmektedir.

Rehbere git
Mazot Pompası Tamiri Kolay mıdır?