Motor

Motor

Araçların hareket etmesi için gerekli mekanik enerjinin ortaya çıkarılması ve kullanılmasında görevli motorlar, bir nevi aracın beyni olarak nitelendirilmektedir.

Bu denli önemli aksamların performans kaybının önüne geçmek için düzenli bakımlarının yaptırılmasını, onarımlarının mutlaka yetkili servislerin gözetimine bırakılmasını tavsiye ediyoruz.
Dışarıdan aldıkları benzin, LPG, elektrik tipli yakıtları bünyesinde mekanik enerjiye çevirerek aracın hareket etmesinde yardımcı olan motorların çok çeşitleri bulunmaktadır. Yakıt tipine göre, yanma yerine göre ve silindirine göre olmak üzere 3 ana başlıkta sıralayacağımız oto motorları şu şekilde alt kategorilere ayrılmaktadır.

Yakıt tipine göre motorlar; Benzinli, dizel, elektrikli, LPG yakıtlı motorlar.
Yanma yerine göre motorlar; içten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlar.
Silindirine göre motorlar; iki silindirden başlayan ve on altı silindire kadar devam eden motor çeşitleri bunlara örnek olarak gösterilmektedir.
Motorların sorunsuz aktif olarak çalışması için sürücülerin dönemlik oto bakımlarını aksatmadan yaptırmaları gerektiği unutulmamalıdır. Motor performansının korunması ve sürüş güvenliğinin sekteye uğramaması için oldukça önemli olan bu bakımlar mutlaka alanına uzman, yetkili servislerce yapılması gerekmektedir.

Yarım asra yaklaşan 7/24 oto servis hizmetimizi Bosch servis ailesi içine Ağaçlı otomotiv olarak geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de titizlikle üstlenmeye devam ediyor, hızlı ve çözüm odaklı çalışmalar yürütüyoruz. Profesyonel hizmet kapasitemiz ve gelişmiş alt yapımız ile her marka ve model aracın periyodik bakım, arıza tespit, onarım ve yedek parça değişimini gerçekleştiriyoruz. Profesyonel hizmet kapasitemiz ve gelişmiş alt yapımız ile her marka ve model aracın periyodik bakım, arıza tespit, onarım ve yedek parça değişimini gerçekleştiriyoruz. Son teknoloji diagnostik arıza tespit cihazlarımız ve her biri uzman ve deneyimli teknik kadromuz ile aracına en uygun bakımı uyguluyor, mazot pompası tamiri gibi farklı beklentilere cevap veriyor, sürücü ve trafik güvenliğini teknik açıdan teminat altına alıyoruz.

Motor Arızaları Nelerdir?

Bazen uzun süreli kullanım, bazen başka aksamlarda meydana gelen arızaların göz ardı edilmesi, bazen de motorun kendi içerisinde baş gösteren sıkıntılardan dolayı ortaya çıkabilen motor arızaları, sürücülerin korkulu rüyasıdır. En sık rastlanan motor arızaları;

 • Akü seviyesinin düşmesi, filtrelerin tıkanması ile birlikte motorda çalışırken hissedilen zorlanmalar.
 • Radyatör ve termostat taortaya çıkan sıkıntılardan kaynaklı motora görülen ısınma ve buna bağlı olarak beliren koku.
 • Araç hareket halinde iken motordan gelen garip ve boğulma sesleri.
 • Kaputtan çıkan duman.
 • Arıza uyarı lambalarının yanması
 • Egzozdan siyah ya da mavi dumançıkması
Eğer sizde bunun gibi sorunlar ile karşı karşıya kalırsanız yapmanız gereken ilk şey oto servis randevusu almak olmalıdır. Profesyonel hizmet yapımız, köklü geçmişimiz ve yeni nesil arıza tespit cihazlarımız sayesinde aracınızın bakım ve onarımını en kısa sürede gerçekleştiriyor, aracınızın ve sizin güvenliğinizi şansa bırakmıyoruz.

Oto Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

Periyodik araç bakımlarında kontrollerin en başında gelen araç motor bakım ve temizliği sürücülerin olmadık zamanlarda mağduriyet yaşamamaları açısından önemlidir.  Düzenli olarak yetkili servislerce bakımdan geçen araçlar, küçük çaplı sorunların tespit edilip ortadan kaldırılması ile ileride ortaya çıkacak büyük maddi kayıplı arızaların önüne geçilmiş olmaktadır. Özellikle mevsimsel geçişlere ya da uzun yola çıkmadan otolara yapılan bakımlar hem aracın performansının korunması hem de yakıttan tasarruf sağlanması açısından avantajlıdır. 10.000 ile 15.000 km bir mutlaka gözden geçirilmesi gereken motorlar, ağır donanımlar olması açısından, bakımı ihmal götürmeyen mekanizmalardır.
Uzun yıllardır bu sektörde var olmanın kazandırdığı tecrübe ve alt yapımız ile motor ve tüm araç bakımlarını titizlikle üstlenen servisimiz, Bosch oto servis bünyesine ve güvenilirliğinde araçlarınızı emanet alıyor, her aksamlarını titizlikle kontrolden geçirerek, araç ve motor bakımlarınızı tamamlıyoruz. Şimdi Motor bakımında neler yapılır? Bunlara bir göz atalım

 • Motor yağı kontrol ve değişimi
 • Hava ve yakıt filtresi değişimi
 • Yağ ve polen filtresi bakımı ve değişimi
 • 50.000 km subap ayarı
 • Antifriz kontrol ve olumu
 • Motor soğutma sistemi bakımı
 • Trigerkayışı, akü kutup başları kontrol ve değişimlerini tecrübeli ustalarımızın gözetiminde gerçekleştiriyoruz.
 • Mazot Pompası Tamiri

Motor Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor, araçların merkezi donanımı olması açısından bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servislerce yapılmasına dikkat edilmelidir. Bosch oto servis bünyesinde hizmet veren firmamıza sizler araçlarınızı gönül rahatlığı ile emanet edebilir, hızlı ve ekonomik oto servis hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Motor bakımlarında biz öncelik olarak motorun en önemli sıvılarından olan motor yağlarının kontrol ve ölçümünü yapıyor, varsa eksiklik takviyesini gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra motor yağ değişimlerinde aynı kalitede yağ kullanılmasına da dikkat ediyoruz. Motor performansını korumak adına filtrelerin bakım ve temizliğini de mutlaka yapıyor. Aracınızın hararet yapmasını engelleyecek motor soğutma suyu kontrolünü de gerçekleştiriyoruz.

Motor yağı ve Filtre Değişimi

Motor ömrünü uzatmak ve performansını korumak adına düzenli yağ değişimleri ve filtre temizliklerinin yapılması göz ardı edilmemelidir. Zamanla sistemdeki devirdaim dolayısı ile motor içinde biriken kirli yağlar filtrede birikmeye başlayacak motorun çalışma verimini düşürmeye başlayacaktır. Periyodik oto motor bakımı hizmetlerimiz ile motorunuzun ömrünü uzatacak çalışmalar gerçekleştiriyor, aracınızın büyük hasara yol açacak olası arızaların önüne geçmiş oluyoruz.

Oto Beyin Tamiri

Aracın tüm donanımlarının yönetiminden sorumlu bu bölüm, motoru araçtan gelen parametrik sinyallerine göre ayarlar (sıcaklık, hız, basınç...) gerekli önlemleri alır. Motor içinde bulunan onlarca sensörün etkileşimi sayesinde gerçekleşen bu çalışma prensibinde yaşanacak aksamalar, elektronik sistemin devre dışı kalması ve beraberinde arızaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ağaçlı oto beyin tamiri hizmetlerimiz ile oto beyin sınıfının hem onarım hem de orjinal yedek parça değişimi yapıyor, hizmetlerimizi garanti altına alıyoruz.

İlgili Konular

Klima Kompresörü Tamiri

Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü aracınızın klima sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için kritik bir öneme sahiptir.

Rehbere git

Mazot Filtresi Arızası

Yakıt sistemlerinde yer alan partiküller, motorun içindeki hassas bileşenler üzerinde aşındırıcı etkiler yaratabilir.

Rehbere git
Mazot Filtresi Arızası
Sunroof Tamiri

Sunroof Tamiri

Açılır tavan veya cam tavan olarak da bilinen sunroof, araçların tavanında bulunan ve açılıp kapanabilen bir penceredir. Sunrooflar, araçlara daha fazla ışık ve havanın girmesini sağlayarak iç mekanı daha ferah ve konforlu hale getirir. Bu sistemde zaman zaman arızalar yaşanabilmekte ve sunroof tamiri gerekebilmektedir.

Rehbere git

Mazot Pompası Tamiri Kolay mıdır?

Araç yakıtının depodan motora gönderilmesi aşamasında gelen yakıtın sistemli ve aynı basınçta aktarılmasını sağlayan mazot pompası, teknik ve mekanik sebeplerden dolayı arıza gösterebilmektedir.

Rehbere git
Mazot Pompası Tamiri Kolay mıdır?